Denso W16EPB10 - Alternative spark plugs
Compatible plug on Amazon
Denso W16EPB10 Multi-Ground Plug, Pack of 1
Specifications for Denso W16EPB10
Thread diameter
14 mm
Thread reach
19
Hex size
20.6 mm
Denso W16EPB10 replacement spark plugs
Replacement spark plugs for Denso W16EPB10 on Amazon
Applications for this plug
Make Model Engine Years Engine size HP kW Gap Notes
AUDI 100 Avant (44, 44Q, C3) 1.8 1.8 1982-1987 1781 75 55
AUDI 80 (81, 85, B2) 1.3 1.3 1978-1986 1297 60 44
AUDI 80 (81, 85, B2) 1.6 1.6 1978-1986 1595 75 55
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 1.4 1.4 1986-1988 1400 65 48
AUDI 80 (89, 89Q, 8A, B3) 1.6 1.6 1986-1991 1595 75 55
VW LUPO (6X1, 6E1) 1.4 16V 1.4 16V 1999-2005 1390 100 74