Denso PKJ16CR8 - Alternative spark plugs
Compatible plug on Amazon
Denso (3175) PKJ16CR8 Spark Plugs, Pack of 4
Specifications for Denso PKJ16CR8
Thread diameter
14mm
Thread reach
19mm
Hex size
16mm
Seat type
flat
Tip
extra projected
Construction
Double platinum
Terminal
Solid
Denso PKJ16CR8 replacement spark plugs
Replacement spark plugs for Denso PKJ16CR8 on Amazon
Applications for this plug
Make Model Engine Years Engine size HP kW Gap Notes
MAZDA 626 Mk V (GF) 1.8 1.8 1997-1999 1840 90 66
MAZDA 626 Mk V (GF) 2.0 2.0 1997-2002 1991 115 85
MAZDA 626 Mk V Estate (GW) 1.8 1.8 2000-2002 1840 100 74
MAZDA 626 Mk V Estate (GW) 1.8 1.8 1998-2000 1840 90 66
MAZDA 626 Mk V Estate (GW) 2.0 H.P. 2.0 H.P. 1998-2002 1991 136 100
MAZDA 626 Mk V Hatchback (GF) 2.0 2.0 1997-2002 1991 115 85
MAZDA 626 Mk V Hatchback (GF) 2.0 H.P. 2.0 H.P. 1998-2002 1991 136 100
MAZDA XEDOS 9 (TA) 2.3 24V 2.3 24V 1995-2000 2255 211 155